Diagnostyka

diagnostyka-tomografia

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa o wiązce stożkowej (CBCT) to aparat rentgenowski o 100-krotnie niższej dawce promieniowania w porównaniu z klasyczną tomografią. Pozwala uzyskać trójwymiarowe obrazowanie twardych tkanek części twarzowej czaszki. Najczęściej wykonywanym badaniem jest tomografia szczęk oraz zatok przynosowych wykorzystywana w złożonej i szczegółowej diagnostyce stomatologicznej i laryngologicznej.
Nowoczesna tomografia CBCT zapewnia możliwość szczegółowego zaplanowania przebiegu leczenia. Ma zastosowanie zarówno w działaniach najprostszych, tzn. ocenie warunków anatomicznych i patologii w obrębie jednego zęba jak i pozwala kompleksowo spojrzeć na zagadnienia konieczne do przeprowadzenia pełnej rehabilitacji narządu żucia.
Współczesna implantologia traktuje tomograf komputerowy CBCT jako jedyne narzędzie umożliwiające w pełni właściwe zaplanowanie zabiegu implantacji z możliwością stworzenia wirtualnego szablonu chirurgicznego. Dzięki temu zabieg staje się maksymalnie przewidywalny i bezpieczny.

edge-one-main

Laser CO2

Laser chirurgiczny CO2 jest urządzeniem wykorzystywanym zarówno w stomatologii (jako bezdotykowy skalpel) jak i w medycynie estetycznej (jako laser frakcyjny służący przykładowo do resurfacingu skóry twarzy czy leczenia blizn potrądzikowych).
Zaletą wykorzystania lasera CO2 jest bezkontaktowy przebieg zabiegu, w trakcie którego są zamykane naczynia krwionośne i limfatyczne co gwarantuje czystość pola zabiegowego i przyspiesza gojenie rany. Nie bez znaczenia jest brak konieczności stosowania szwów, dzięki czemu zazwyczaj blizny są niewidoczne i nie mają charakteru ściągającego. Laser wykazuje również działanie biostymulacyjne, które wpływa na zmniejszenie obrzęku po zabiegu.
W stomatologii laser CO2 jest wykorzystywany w trakcie wycinania i plastyki: dziąsła, wędzidełek warg i języka, kapturka dziąsłowego przy ósemkach, włókniaków.
Jest również bardzo pomocny w trakcie przygotowania pola protetycznego, opracowania tkanek pod implanty, plastyki przedsionka jamy ustnej a nawet nacięciu ropnia.

rtg-panoramiczne

RTG panoramiczne

Rtg panoramiczne jest wykorzystywane na początku każdego leczenia stomatologicznego jako zdjęcie przeglądowe umożliwiające wstępną diagnostykę oraz ocenę stanu uzębienia , kości szczęki i stawów skroniowo-żuchwowych. W trudnych przypadkach leczenia na podstawie pantomografu pacjent jest kwalifikowany do dalszej diagnostyki tomograficznej. Możliwe jest również wykonanie rtg zatok przynosowych w różnych projekcjach oraz rtg warstwowe stawów skroniowo-żuchwowych.
Rtg zatok przynosowych jest wykorzystywane w diagnostyce laryngologicznej do zobrazowania nieprawidłowości występujących w twarzowym odcinku układu oddechowego.
Rtg stawów skroniowo-żuchwowych jest wykorzystywane w diagnostyce stomatologicznej różnych stanów patologicznych stawów.

radiowizjografia

Radiowizjografia

Radiowizjografia cyfrowa jest stosowana w stomatologii dla otrzymania wewnątrzustnych cyfrowych zdjęć rentgenowskich zębów. Jest to urządzenie najwyższej jakości, dzięki któremu możliwa jest dogłębna analiza tkanek twardych jamy ustnej (zębów i kości) co zapewnia lepsze, skuteczniejsze, a także trwalsze leczenie.
System składa się z aparatu Rtg, czujnika – płyty obrazowej w kształcie kliszy Rtg, skanera płyt obrazowych (Vista Scan) oraz programu komputerowego do obróbki i archiwizacji otrzymanych obrazów. Daje to możliwość natychmiastowego otrzymania obrazu rentgenowskiego zęba na monitorze komputera przy maksymalnym zmniejszeniu dawki promieniowania rtg o 90% w porównaniu do zwykłej kliszy rtg.
Szybkość i łatwość wykonania badania pozwala na bierzące śledzenie postępów leczenia, np. w trakcie leczenia kanałowego zęba, czy leczenia implantoprotetycznego.

mikroskop-OPMIPico-m

Mikroskop i lupy zabiegowe

Perfekcyjne leczenie i zachowanie dużej dokładności pracy uwarunkowane jest właściwym powiększeniem pola zabiegowego. W tym celu stosujemy w codziennej praktyce profesjonalny mikroskop zabiegowy firmy Zaiss oraz lupy zabiegowe. Zastosowanie optyki mikroskopowej jest szczególnie pożądane w trakcie leczenia endodontycznego umożliwiając skrócenie czasu leczenia do jednej wizyty, nawet w przypadku zmian okołowierzchołkowych widocznych na rtg. Zastosowanie mikroskopu w trakcie leczenia kanałowego umożliwia usunięcie złamanych narzędzi (choć niestety nie we wszystkich przypadkach), znalezienie dodatkowych, bocznych czy rozgałęzionych kanałów korzeniowych. Powiększenie pola zabiegowego umożliwia lepszy wgląd i bardziej precyzyjne przeprowadzenie zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej (resekcje wierzchołka korzenia, zamykanie perforacji czy resorbcji korzenia) oraz implantologii. Mikroskop jest wykorzystywany również w trakcie innych procedur stomatologicznych, np. w protetyce czy periodontologii.

Kamera i fotografia wewnątrzustna

W naszej klinice dla polepszenia komunikacji z pacjentem i bardziej przewidywalnego procesu planowania protetycznego wprowadziliśmy cyfrowy system rejestracji obrazów wewnątrzustnych, cyfrowe planowanie przebiegu linii uśmiechu oraz fotografię cyfrową. Stosowana przez nas kamera VistaCam, to urządzenie oferujące najwyższej jakości zdjęcia wewnątrzustne. Pozwala na szybkie i rzeczywiste przedstawienie pacjentowi stanu jamy ustnej. Cyfrowy aparat fotograficzny z lampą pierścieniową to uzupełniająca forma obrazowania stanu uzębienia pacjentów. Pozwala na zobrazowanie i zaplanowanie leczenia razem z pacjentem, jak również na komunikację z pracownią protetyczną.